GO HOME!
Jak zbudować deskę windsurfingową?

Pytania i odpowiedzi.


1 Czy mógłbyś krótko opisać technologie budowy deski windsurfingowej?

Niestety prostego instruktażu budowy deski raczej nie ma, no może by można było zbudować deskę w dość prosty sposób, ale to byłaby technologia z lat 80- dziesiątych, czyli deska ciężka niezbyt sztywna.
Mam zamiar, jak co roku zbudować deskę, ale zacznę dopiero w kwietniu. Postępującą prace będę publikował na stronie (zdjęcia i opisy).
Będzie to deska wykonana w technologii "przekładkowej próżniowej".
Trzeba zacząć od zaprojektowania deski. Nie wiem czy orientujesz się w kształtach deski tzn., Jaki wpływ na zachowanie deski ma np wyporność, szerokość czy "rocker line".


2 Gdzie znaleźć wiadomości na temat ogólnej budowy deski windsurfingowej?

Myślę, że w sieci i w czasopismach windsurfingowych.
Ja najwięcej korzystałem z czasopism amerykańskich. Niektóre produkty w testach czasopism amerykańskich dostawały bardzo złe oceny ( takie testy budzą zaufanie). Przez to czasopisma stamtąd tez budzą zaufanie.


3 Co trzeba mieć żeby zbudować deskę w technologii sandwich?

Narzędzia i materiały:
Materiały:

· Styropian kg/m3 ( szukaj u producentów styropianu np Sochaczew, Lubartów, Bielsko Biała niech Ci sprzedadzą nie pocięty)
· Tkanina szklana 100g/m2
· Przekładka typu "airex" 3 mm (ok 6 m2)
· Trochę tkaniny karbon ok 3 m2
· żywica epidian 5
· Do szerokiej deski skrzynka typu Tuttle Box ( na dwie Śruby) skrzynka masztowa
Narzędzia:

· Pompa próżniowa
· Worek foliowy (idealnie szczelny- musi wejść do niego deska)
· Szlifierki (kątówka i płaska)
· Papier Ścierny ( od 20 do 150 do wykonania stanu "surowego" deski)
· Płyta "pilśniowa" laminowana 3 4 mm 280cm na 40cm 2 sztuki
· Wiertarka piłka dz. metalu itp..
To wszystko a może coś jeszcze będzie potrzebne do budowy deski w technologii sandwich, inne technologie dają deski znacznie cięższe i mniej wytrzymałe.

4 Jaki styropian?

Kup styropian w najbliższej fabryce styropianu, nie pocięty, jak najstarszy (świeży gazuje i po zalaminowaniu może ci napompować deskę).
Najlepsza gramatura to 10-tka ( 10 kg/m3) daje to przy desce 100 litrowej 1kg wagi styropianu. 20-stka da 2 kg styropianu w desce, więc różnica jest duża.


5 Czy styropian o gęstości 10 nie sprawia problemów z obróbce tam występują przecież duże granulki, oraz czy styropian można sklejać czy lepiej kupić w jednym kawałku?

Dużo lepiej kupić styropian w 1 kawałku, mniej pracy i łatwiej zrobić lekką deskę (sklejenia i ewentualne szpary ważą). Styropian obrabiam w zależności od tego jak grubą warstwę chcę zdjąć. Zaczynam od cięcia drutem oporowym (spirala od grzałki), odcinam grube kawałki styropianu, następnie stosuje różne gramatury papieru ściernego. Zgrubny nawet 10-tka, dokładny 150-tka. Papiery przyklejam na styropianowe packi do wyrównywania tynku o długości ok 70 cm. Oczywiści może zdarzyć się że styropian się sypie. Trzeba szlifować ostrożnie. Można trafić na różne styropiany, są takie co się trzymają bardzo dobrze ale są też i beznadziejne. Nie wiem od czego to zależy


6 Czy można pokryć styropian żywicą nie rozpuszczając i topiąc styropianu?

Żywica Epoxydowa bez rozcieńczalników, ani nie topi pianki ani styropianu. Ja używam polskiego Epidianu 5 z utwardzaczem Z-1.


7 Jak i gdzie zdobyć przekładkę aireks ile to kosztuje?

Na przykład w Legionowie (adres Legionowo ul Zegrzynska 6 tel(22)7744836).
3mm ok 50 zł m2


8 Nie bardzo też znam technologie przekładki próżniowej czy mógłbyś mi ją dokładnie opisać?

Technologia przyklejanie przekładki metoda próżniową polega na odessaniu powietrza z worka w którym znajduje się puc deski (styropian) i przekładka a między nimi świeży laminat szklany. W takich warunkach przekładka jest dociskana do styropianu w każdym punkcie. Ciśnienie wewnątrz worka równe 0 a na zewnątrz 1 atmosfera. To daje docisk ok 1kg/cm2.


9 Po jasną cholerę jest potrzebna płyta pilśniowa?

Z płyty pilśniowej robię szablon do wycięcia tzw. "rocker line" - rzut deski z boku. Szablon przykładam do styropianu i drutem oporowym wycinam kształt deski w rzucie z boku.

10 Jak wyciąć deskę ze styropianu (rzut z boku-rocker line)?

Dwa przystające szablony przykładam idealnie równolegle do bloku styropianu (nie mogą być skręcone bo wyjdzie śmigło zamiast deski).
Drutem oporowym (rozgrzanym do odpowiedniej temperatury) ciągle dociskając go do szablonu wycinam kształt deski. Najlepiej i najłatwiej robi się to w dwie osoby, można naciągać drut ręcznie- nie potrzebna rama.

11 Jak przykleić przekładke do styropianu?

Do tego etapu należy sie dobrze przygotować.
· Docinamy płyty przekładki na wymiar deski (kształt deski z góry)z zapasem około 1 cm.
· Docinamy tkaninę szklaną na wymiar obrysu - zapas 5 cm
· Przygotowujemy worek (sklejamy rure foliową taśmą klejącą z jednej strony)
· W końcu mieszamy mieszamy ok 1 kg żywicy.
Przesączamy tkaninę na styropianie, kładziemy na nią dokładnie docięte przekładki, wszystko pakujemy w worek i odsysamy powietrze pompa.
Teraz trzeba uwazać zeby się to wszystko nie poprzesuwało a styropian, przynajmniej w miarę trzymał kształt deski ( kształt deski można będzie jeszcze poprawic)
Tak wygląda styropian z przyklejona przekładka i wyciętym outlinem(kształt w rzucie z góry)


12 Co zrobić zeby deska była symetryczna?

Używam tapety aby wyciąć outline (rzut z góry) Jest to połowa obrysu deski, którą obracam na drugą strone i odrysowuję. Nastepnie dokładnie wycinam.